Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Haliç Forumu'nda KUDÜS Konuşuldu.

Tarih / Date: 31-12-2017

Güncel Meselelerin Analiz Edildiği Haliç Forumu 29 Aralık 2017 Tarihinde Yapıldı.
İkinci Haliç Forumu programının oturum başkanlığını Dr. Fahri SOLAK yaptı. Programa konuşmacı olarak Filistin Baş Konsolosu Abdulkerim El HATİB, Marmara Ünv. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh ARSLANTAŞ ve Gazeteci-Yazar Nevzat ÇİÇEK katıldı.

Oturum Başkanı Dr. Fahri SOLAK kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra ilk sunumu yapmak üzere sözü Prof. Dr. Nuh ARSLANTAŞ’a bıraktı.Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak görev alan Nuh ARSLANTAŞ konuşmasında; 1917 Balfour deklarasyonu’na kadar olan süreyi özetledi. Kudüs’ün Tarih boyunca farklı devletlerin ve farklı dinlerin ve grupların en fazla ilgi duyduğu kentlerden biri olduğunu ifade etti.“Kudüs Müslümanların inandıkları önceki yaşadıkları kutsal şehirdir ayrıca Efendimizin gençlik yıllarında da ticaret amaçlı şehri ziyaret ettiği anlaşılmaktadır. Müslümanların ilk kıblesi olmakla birlikte Hz. Peygamberin İsra ve Miraç yolculuğunu yaşadığı mekândır. Müslümanlar için İslamiyet’in evrenselleşmesi açısından önem kazanmıştır.” Diyerek Kudüs’ün İslami açıdan önemine değindi.Filistin Baş Konsolosu Abdulkerim Elhatib konuşmasında Kudüs meselelerinin yüz senelik sorunlar olduğundan bahsetti. Siyonizm ve Emperyalizmin projelerini kabul etmeyen Filistin halkı ile sürekli bir mücadele içerisinde olduğuna değindi. İsrail’in Kudüs topraklarını işgalinde İngiltere’nin rolünün büyük olduğunu ve sürekli silah yardımı yaptığını vurguladı.Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek konuşmasında; İslam coğrafyalarının dış güçler tarafından iç karışıklığa sürüklenerek ırkçılık, mezhep, selefi-sünnî çatışmaları, dinler arası diyalog gibi konularla oyalanmasını sağlayıp bölünmesinden bahsetti. “Filistin meselesi şu an itibariyle askeri bir mesele değil Filistin meselesi uluslararası diplomatik anlamda işgal edilmiş toprağın tekrardan birleşmiş milletlerinde tanıdığı hak statüsüne alınmasıdır. Yani gasp edilmiş hakkın iade edilmesidir.” Dedi.
Eğer Türkiye diğer İslam devletleri ile birlikte hareket ederse dış güçlerin başarılı olamayacağını söyledi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı kararların bu noktada konumunun önemli olduğunu belirtti.Kudüs konulu Haliç Forumu dinleyicilerin sorduğu sorulara verilen cevaplardan sonra sona erdi. 
Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!