Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Hangi Dağda Kalacağımı Ben de Bilmiyorum.

Cemal BALIBEY

17-05-2019

Hangi Dağda Kalacağımı Ben de Bilmiyorum.

Bir hafta başı yayınevinde, masamın başında yine mutat işlerle uğraşıyordum. Öğle civarı Mehmet abi selam verip içeri girdi ve oturdu. Bu defaki ziyareti öncekilerden biraz farklıydı. Bir şey söylemek istiyor, fakat ağırdan alıyordu. Konuyu nereye getirecek diye düşünürken o; “Afganistan’da bir uçak düşmüş, Bahattin de içindeymiş! Fakat haber alınamıyor…” deyiverdi sonunda. Hiç beklemediğim bu haber beynimde bir fırtınaya dönüştü, sonra içimde kocaman tuhaf bir boşluk oluştu. Kulaklarım uğuldamaya başladı, bakışlarım donuklaştı, dünyam bir anda karardı. Bir müddet sustum. Hayati abinin vefat haberini aldığımda da benzer bir hale girmiştim.

Yine de içimde bir umut; uçak karlı Hindikuş dağlarına düşse de Bahattin abiye bir şey olmamıştır, yaşıyordur diye… Parçalanmış uçağa rağmen “sağlam bir yelek!” haberi beni hala ümitvar kılıyor. Fakat düşen uçakta kimsenin sağ kalmadığı haberi ulaştığında, “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyerek, ancak teslim olmak kalıyor bizlere. Demek ki insan, sevdiği, daha birkaç gün önce kucaklaşıp ayrıldığı, sesi kulaklarında olan bir abisinin vefatını ilk anda kabul etmekte bir hayli zorlanıyordu.

İlk tanışıklığımızdan bu yana beraber olduğumuz anlar, bir film şeridi gibi gelip geçti gözümün önünden. 1979 yılında, İzmir İlahiyat Fakültesinin hemen arkasındaki çamlıkta kurduğu kamp çadırında tanışmamız geldi gözümün önüne… Nihayetinde de yetimhane kurmak için Afganistan’a gitmeden bir gün önce uğradığı yayınevinde, kendi bahçesinden toplayıp getirdiği Mayıs yeşili eriklerle yaptığı ikramı hatırladım. Sonra kucaklaşıp vedalaştığımızı… Meğer son görüşmemizmiş o…

Bahattin abiyle otuz yılı aşan bir abi-kardeşliğimiz vardı. Onun yeri çok farklıydı benim gözümde.

O boğuk, genizden gelen etkili sesiyle: “Cemal!” diye artık kim seslenecekti bana? Hiç beklenilmeyen anlarda yayınevinin kapısında, içten gülen gözlerle kim belirecekti şimdi? İstanbul’da kaldığı günlerin sabahında kürt böreği, çay ve doyumsuz muhabbetten oluşan kahvaltımızı kiminle yapacaktım? İçinden çıkamadığımız müşküllerimiz için kimin kapısını çalacak, kiminle istişare edecektim? Kocaman dünyada yalnız kalmış, yarınsızlaşmış hissettim kendimi.

“Hangi dağda kalacağımı ben de bilmiyorum!” sözü aklıma geldi bir an. Gençlik yıllarında, 1980’lerde cihad için Afgan dağlarındaydı. Yıllar sonra bir yetimhanenin kuruluş çalışmaları için gittiği Afganistan’da, Kunduz’dan Kabil’e dönerken Hindikuş dağlarında maşukuna kavuştu. Afganistan sanki onu geri çağırmıştı. Yıllarca o dağlarda Afganlı kardeşlerinin yanında Rus işgaline karşı, zulme karşı savaştı. Mücahitlere silah arkadaşlığı, ağabeylik yaptı, mazlumlara el-ayak oldu. Afganistan cihadı onun ilk aşkıydı. Cihad için yıllarını vermiş, kanını, terini ve gözyaşlarını o topraklara akıtmıştı. Önceleri Rusların daha sonra ABD’nin yetim bıraktığı nesillere yetimhane kurulması ve onların sahipsiz kalmaması için yine o topraklardaydı. Kader onu dağlara vurgun yüreğiyle orada yakaladı. Gönlü gibi bedeni de omuz omuza cihad ettiği Afgan şehitleri ile Bilal Yaldızcı ile aynı coğrafyada, karlı dağlarda kaldı.

Darısı bize inşallah…

Onun vakti şehadete ayarlıydı. Hayatını bir şehit şuurunda yaşadı ve öylece de noktaladı.

“Musaferet” adlı hikayesinde Dağıstan’da şehit olan Muhammed’i yazmıştı Bahattin abi. Keşmir cihadına katılmak için Tahran’dan otobüse biner Muhammed. Tevafuken yanındaki koltukta oturan kişi Bahattin abidir. Muhammed, İstanbul’da misafir olduğu arkadaşlarından Bahattin abinin adını duymuştur. Pakistan’a kadar uzun bir yolculuk yaparlar. Yolculuk esnasında kendisini pürdikkat dinleyen Muhammed’in gözlerindeki derin gülümsemeden onun Keşmir’de şehit olacağı Bahattin abinin içine doğar. Lahor’dan sonra Muhammed’i otobüse bindirir, yolcu eder ve ayrılırlar. Bir yıl sonra İzmir’de bayram ziyaretine gelen Muhammed’i karşısında görünce şaşırır: “O şehit olmalıydı!” diye içinden geçirir. Ziyaretten sonra Lahor’da ayrıldıkları gibi tekrar yolcu eder. Dört yıl sonra yine bir bayram günü İstanbul’dan gelen bir gençle bayram kahvesi içerken Muhammed’in Dağıstan’da şehit olduğunu öğrenir. “Demek o da orada şehit oldu. Keşmir'den dönünce şaşırmıştım. Nasibi Dağıstan’daymış. Şehitlerin bakışında, gülüşlerinde ortak kareler oluyor. İnna lillah ve inna ileyhi raciun. O sözünde durdu, darısı bize inşallah!” diye ulvi bir özlemle hikayeyi bitirir. O şehadeti bir ömür aradı; nasibi yine dağlarda, Hindikuşlardaymış.

Bahattin abi, Afgan cihadında sadece savaşmadı, aynı zamanda tanıklıklarını kaleme aldı. Bir zamanlar edebiyat okulu olan Mavera’dan Cahit Zarifoğlu cepheye ulaştırdığı mektuplarla, “Yaz Abdülhamit oraları yaz; sana önemsiz gelebilir, fakat her şeyi yaz,” diyerek onu yazmaya teşvik etmiştir. Onun cepheden yazdığı mektuplar, böylece Mavera'da, Gülçocuk'ta, Milli Gazete’de yayınlanmıştır. Savaşın içinden yazarak bize burada Afgan cihadının sıcaklığını yaşatmıştır. Yaralandığını yine bu günlüklerden öğrendik: “Bizden önde koşan mücahitlerden üçü gözümüzün önünde düşmüştü. Afgan cephesinde vurulan mücahitlerin neden günlerce bekletildiğini sonradan öğrenmiştik. Yaşama devam edecekleri anlaşılanları cephe gerisine götürüyorlardı. O gün bekletilen iki kişiydik ve diğer arkadaşım yeni günü göremedi. Şehitler kervanına katılıp gitti.”

“4 Eylül... Tanklar nefes almadan bombalıyor. Sol omzuma orta şiddette yumruğa benzer bir şey çarptı. Gözlerim omzuma kaydı. Sol kolum sarkmış, omuzdan itibaren kan içindeydi. Kolumda ne bir his ne de bir acı vardı. Kan iplik gibi süzülüyordu.”

Bahattin abi, cephede savaşırken ve gazi olduktan sonra hastanede yatarken tuttuğu günlüklerini Mavera’ya göndermiştir. Cahit Zarifoğlu’nun ilgi ve desteğiyle bu günlükler edebiyat dünyamıza girmiştir. Bahattin abi Zarifoğlu’nu tanımlarken: “Cahit ağabey, gönül ehli, dostça yaklaşan içten biriydi. Onu yakından tanıyamamış olmak kayıp bence. O gerçek bir ağabeydi.” derdi. Cahit Zarifoğlu bir şiir ithaf edecek kadar sevmişti Bahattin abiyi. Yaralandığını haber aldığında onun için “Yıldızlar Üstlerinde” adlı bir şiiri kaleme almıştır.

Orda şehitler Afgan / Derler ki gel iman armağanıyla boyan / Yıldızlar üstlerinde / Bakışlar kırpışırlar dikkat içinde / + bir omuzun delinmiş / her yana hâlâ dağlar düşüyor…

Gizli kahraman

Bahattin abinin yazdıklarında, yaptıklarında ve anlattıklarında adı hiç geçmeyen kahraman aslında kendisi idi. Cesur ve korkusuzdu. Yaptıklarıyla yazdıklarıyla övünmez; yazarken kendini geri planda tutar, hatta gizlerdi. Yaptıklarını kendi ağzından değil, hep başkasından duymuşumdur. “Bir Bayram Günü” hikayesini ortaokul çağında olan oğluma okutmuştum. Hikayede ezandan rahatsız olan camii yakınındaki kahvehane müdavimlerinin, imamı dövdükleri geçer. O semtte oturan akrabalarına bayram ziyareti yaptığında öğrenir bu durumu. Hemen akabinde birkaç dava arkadaşıyla hesap sorma işini planlar ve kahve dağıtılır. Hikayenin anlatılışından kahve basma olayının merkezinde Bahattin abinin olduğunu çıkardım. Hikayeden etkilenen oğluma: “Bak Bilal, ezan okuyan imamı dövenlerden hesap soran kişi, Bahattin amcandır.” demiştim. Bir gün üçümüz Kıztaşı’ndan Fatih Camisi’ne doğru çıkmıştık. Bilal heyecanla Bahattin amcasının bir sağına bir soluna geçiyor: “Bahattin amca, o kahveyi basan sen miydin?” diye merakla soruyordu. Onun cevabı her zamanki gibi kısa ve netti: “Karıştırma Bilal oraları…’’ demişti sadece. Olayın kahramanı olduğu halde yine kendini ele vermemişti.

Panorama 1453 inşaatının izolasyon işini yapıyordu. Güllerin Vedası kitabı yeni basılmıştı. Kitabın ilk nüshalarından birkaç adet alıp yanına gittim. İşe öğle molası vermişlerdi. Tulumları üzerinde, işçilerle beraber yer sofrası kurmuşlardı. Kitabın matbaadan yeni çıktığını söyleyip kendisine uzattım. Bahattin abi kitabı incelerken, işçileri onun kitap yazdığından bihaberdiler. “Abi sen kitap da yazıyorsun ha!” diye şaşkınlıklarını ifade ettiler. İşçilerin o zamana kadar Bahattin abi hakkında bildikleri; inşaatta çekiç salladığı, izolasyon fırçası ile satıhlara zift çektiğiydi. Bahattin abi mütevazılığından kendisini yazar olarak lanse etmezdi. İlişkilerinde yazarlık kimliğini kullanmazdı. Emeği ile çalışır, bir ayrıcalık istemezdi. “Ben iyi yazan biri değilim. Mücadelemizin, hareketimizin hikayesini edebiyatçı abilerimiz yazmadığı için bize düştü bu görev…” derdi. Nasıl yazdığı değil, ne yazdığı önemliydi onun için. Yazılanların, mücadelenin sonraki kuşaklara aktarılmasını önemserdi. Kaybolup gitmesine razı olmadığı gerçekleri, mücadelenin sürdürülmesi, yürünmüş yolların yok sayılmaması için yazdı. Yaşananlar yaşandığı yerde kalmasın, mücadelenin yol haritasını gelecek nesiller bilsin diye yazdı. Konuşmasıyla ve yazmasıyla gençlerin yoluna işaret taşları döşedi. Eylemin, aksiyonun yanına okumayı ve yazmayı yerleştirdi.

Bidakka arkadaşlar!

O konuşurken gönlüne, yüreğine, ufkuna hayran kalmamak mümkün değildi. “Bidakka arkadaşlar!” diye sözü alır, konuya farklı bir bakış açısı getirir, yepyeni ufuklar açardı. Afganistan etnik yapısının cihada etkisinden, İran, Pakistan seçimleriyle ilgili yerinde tespit ve tahlillere; İsrail’in Ortadoğu’da nasıl çıbanbaşı hale geldiğinden, dünya siyasetine; tarihi bir olaydan, bir ülkenin coğrafyasına; Kelebek filmindeki bir ayrıntıdan, Sezai Karakoç, İsmet Özel şiirine; çok geniş bir yelpazede fikir serdederdi. O samimi, derinlikli, doyumsuz sohbetinin bitmesini hiç istemezdiniz.

Bahattin abi konuşurken genelde, sol omzundan dolayı rahat kullanamadığı elini yumruk yaparak dizine dayardı. Sağ dirseğini de diğer dizine dayayıp elini kocaman açardı. Bu hareket onun ciddi bir konuya başlayacağının habercisi olurdu. Sohbet anında arada dinleyicilerin isimlerini vurgulayarak telaffuz eder, böylece onları konunun içine çekerdi.

Bu şehirde bizim misafirimizsin…

Sert, haşin görünümünün ardında son derece naif, duyarlı bir yüreği vardı. Gariplerle, yetimlerle, gençlerle bir ömür ilgilendi, onlara sahip çıktı. Nerde bir genç görse, “Bu davanın geleceği bu gençlerdedir.” diye onlara kol kanat gerdi, onları koruyup kolladı.

Bir bayram arifesi garip-gurebaya, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gereken emanetleri teslim etmek, onların yaralarına merhem olmak üzere yola çıkar. Yetim büyümüş bir dava arkadaşı ile kamyonete atlarlar. Odun-kömür ve bayram harçlığı kabilinden yardımlar ulaştırılacaktır. Sırada, uzak olduğu için memleketine gidecek durumu olmayan ve bayramda İzmir’de kalmak zorunda olan bir öğrenci vardır. Üstelik öğrenci evlidir de... Hava bir hayli soğuktur. Adresi bulur ve zili çalarlar. Kapıyı açan öğrenciye durumu izah ederler. Birkaç torba kömür ve odun bırakırlar. Sonra bir abi şefkatiyle elini öğrencinin omzuna koyar, cebindeki emanetlerden vermek istediğini yutkunarak söyler. Delikanlı buğulanmış gözlerini Bahattin abiye diker ve: “Uzak olduğu için memlekete gidemedik, evdeki son yakacağımızı da akşam bitirdik. Son paramızla bir ekmek aldık. Zili çaldığınızda eşimle beraber ağlıyorduk. Çaresizdik… Allah yardımcılarını işte böyle gönderir!” der. Delikanlının gözlerinden iki damla yaş iner.

Donup kalır Bahattin abi, geniş yüreği harelenir: “Bu şehirde bizim misafirimizsin... Kapımızı çalacak, derdini açacak kadar tanımadın mı bizi?” der. Daha fazla duramaz, hızla arabaya biner ve sokağın köşesini döner. Fakat daha ileri gitmeye takati yetmez. Arkadaşının şaşkın ve meraklı bakışları altında alnını direksiyona dayar. O sert görünüşlü ama mazlumun karşısında son derece yufka yürekli adam hüngür hüngür ağlamaya başlar.

Mazlumların, gariplerin siperinden hiç ayrılmadı o. İstikametinden ödün vermedi hiçbir zaman. Bir yetimin başını okşamak, bir mazlumun duasını almak için bazen sınır ötelerine dahi uzandı.

Dünyalık olana hiç hırslı olmadı, derviş sadeliğinde bir ömür sürdü. İstanbul’a geldiğinde yayınevinde ya da öğrenci evlerinde kalır, öğrenci evlerinin misafir ağabeyi olurdu. Çantasında iğnesi-ipliği, sakalını kısalttığı küçük makası, başında yıpranmış beresi eksik olmazdı. Çanta dediysem bu, çoğunlukla bir poşet, bazen de yıpranmış bir valiz olurdu. Bir defasında yine acilen yurt dışına; mazlum bir coğrafyaya gitmesi gerekti. Alelacele eşyalarını koyacağımız bir valiz bulduk yayınevinde, fakat fermuarı bozuktu. Valizi bir iple bağlayıp, öylece yolcu ettik. O, sadece hedefe odaklanırdı. Dizinin yırtığına, beresinin yıpranmışlığına, valizinin ipine ya da fermuarının bozukluğuna aldırmazdı. Bahattin abi, hayatının merkezine ümmetin acısına ilaç olmayı, davayı, vefayı, samimiyeti ve gayreti koymuştu.

O, Afgan dağlarında mücahit, Mali’de, Balkanlar’da, Keşmir’de yardım gönüllüsü, Bosna’da özgürlük yürüyüşçüsüydü. Ümmetin derdine derman olmak için yola çıkan çağdaş bir seyyahtı. Zamanımızın Evliya Çelebi’siydi. Acılı coğrafyamızın her karışında onun ayak izleri, merhamet eli vardır.

“Şehadeti başucu seçeneği yapanlar, İslam için yola çıkanlar durur muydu?” O mukaddes bir sevdaya tutulmuştu. Sürekli bir hayrın, güzel bir ölümün peşindeydi. Ruhu hiç yaşlanmadı, ateşi hiç küllenmedi, heyecanını hiç yitirmedi. Ölümü hep yakasında gezdirdi, gül diye...

Hayatı yürümekle, koşmakla geçti. Karlı dağlar, bulutlu zirveler, uzak ülkeler; mevsimler aştı. Üç kıtaya merhamet dağıttı. Onun için bu dünyada sınır yoktu. Çizilen sınırlar, tel örgüler engel değildi ona. O hedefine mutlaka bir şekilde yol bulurdu.

Ve hep aynı çizgide, istikamette sürdürdü yürüyüşünü. Haktan ve hakikat çizgisinden hiç ama hiç sapmadı. Ulvi bir idealin peşinde, hakikat yürüyüşçüsüydü o. Onun yaşamı uzun bir yürüyüşten ibaretti. Gönlünde bir dünya coğrafyası taşıyordu. İnsanın kalbine kalbine yürüdü. Ayak bastığı, iz bıraktığı her yere yüreğinden bir şey bıraktı.

“Ölüm düşüncesinden hiç ayrı düşmedik biz. Uzak bilmesek de, yakınlığından titremedik. Bir fazla koşmaktan başka iş bellemedik!”

Bardak dolmayınca taşmaz…

Hasan Aycın abi onun bu koşusunu/yürüyüşünü bir çizgi ile çok güzel ifade etti.

Bahattin Abinin vefatından sonra birçok kişi yayınevine taziyeye geldi. Hasan abi de uğramıştı. Yayıncılığa başladığımızda kitap kapaklarımızın Hasan Aycın tarafından yapılması fikri Bahattin abiye aitti. Yayınlanan kitaplarımızın tamamının kapağında onun imzası vardı. Bahattin abi için derlediğimiz “Ümmetin Yüreği” kitabının ilk sayfasında Hasan abinin çizgisi çok manidar olurdu. Gönlümden geçen teklifi nasıl yapacaktım? Laf arasında: “Hasan abi, Bahattin abi için kısa zamanda onlarca yazı, şiir yorum yazıldı. Bunlardan bir kitap yapmayı düşünüyoruz. Kitapta bir çizgi de olsa güzel olurdu…” deyiverdim. Hasan abi o hep ölçüp tartan üslubuyla: “Bardak dolmayınca taşmaz, Cemal!” diye cevap verdi.

Aradan günler geçti, ben çizgiden ümidimi kesmiştim. Kitabın hazırlığı bitmiş, matbaaya vermek üzereydim. Hasan abi aradı, Bahattin abi için çizginin hazır olduğunu ve oğlu Hayrullah'tan alabileceğimi söyledi. Bardak dolmuştu demek ki, çok sevindim. O çizgiyi kitabın ilk sayfasına yerleştirdik ve kitabı yayınladık.


Yalın ayak ve izler bırakarak düz bir çizgi/istikamet üzerinde yürüyen azade bir adam… Bu adam, yürüdükçe bir fermuar gibi ayak izleriyle karanlığın üzerini kapatıyor. Aydınlığı ise beyaz bir sayfa gibi açıyor. Hasan abi Bahattin abiyi, belki bir kitap muhtevasına denk çizgisi ile böyle ifadelendirmişti sanırım. Ben ancak böyle yorumlayabildim.

Bahattin abi ülkemizin gerçekten sessiz öncülerinden biriydi. Onlarca kişi; yazar, akademisyen, siyasetçi, teşkilatçı, dost, belki de ilk yazısı Bahattin abi için olan gençler onun hakkında kaleme sarıldı. Şiirler yazıldı, marşlar bestelendi, birçok ülkede gıyabi cenaze namazı kılındı. Ne çok dostu, tanıdığı varmış, ne çok gencin gönlüne gül dikmiş, demeden edemedim.

Adanmışlığına, zahidane yaşayışına, dervişliğine, ağırbaşlılığına, ufkuna, yüreğinin genişliğine, kollarının ümmeti bu denli sıkı kavrayışına hayran kalmış, imrenmiştim. Cesur, duyarlı bir yürek, vefalı bir dosttu. Her şeyin pörsümeye durduğu bir zamanda o, bize hep umut aşılayan, direnen bir yanımızdı bizim.

90’lı yılların başında Bahattin abinin teşvikleri ile yayıncılığa başlamıştım. Yayınevi, üniversiteli gençlerin fikren beslenecekleri kitaplar basan bir irfan yuvası, buluşup sohbet edecekleri bir mekan, onlara beşiklik edecek bir ocak oldu. Mehmet abinin tabiriyle; “Özgün Yayıncılık adı konmamış bir tekkeydi.” İstanbul’a adım attığım ilk günden itibaren gençlik faaliyetleri içinde yer aldım. Hep bir ağacın altında dilendim. Bahattin abinin feraseti sayesinde artık yayınevinde bu nöbeti devam ettiriyorum. Hala gençlerle berabersem, bunda Bahattin abinin payı elbette büyüktür.

Yaktığı meşalesi, yıldızı hiç sönmeyecek. O, “Ümmetin Yüreği” idi. Hatıraları, kelimeleri, cümleleri hafızamda çınlamaya hala devam ediyor. Geçip giden zaman boyunca, bütün tanıyanlar gibi benim de özlemim daha da artıyor. Ebediyete göçen Bahattin abiyle birlikte bütün dava arkadaşlarıma da rahmet diliyorum.
 Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

 • Tarık Gör
  12-09-2019

  Cemal abi, eline sağlık iyi ki yazmışsın. Bahattin abiyi yakından tanımak adına çok verimli oldu. İnşAllah kendi sosyal medya hesaplarımdan paylaşacağım. Belki birkaç kişi daha okur da ilham alır.

 • Yusuf oklu
  12-09-2019

  Cemal abicim saygı ve selamlar yazınızı okudum senin için Bahattin Abi bizim için Cemal Abi çok şeyler ifade ediyor Bahattin Abi için şehitlik rütbesi nasib olmuş Allah sana hayırlı sağlıklı uzun ömür versin iyiliğin tam anlamıyla ne olduğunu bize gösteren nadide insanlardan birisin iyilik öğreteceğin çok kişiler vardır mutlaka hayırlı geceler

 • Emre ülker
  12-09-2019

  Bahattin abi için yazdığınız yazı gercekten hakkı aramanın ancak bu kadar anlamını bulduğu hissini verdi bana. Yüreğim sızladı böyle abilerimizin arkasında, yanında saf tutamadığımız için, Rabbim bize bu yolda olabilme kudretini nasip etsin.

 • Muharrem Sevinç
  12-09-2019

  Allah razı olsun abim. Allah seni başımızdan eksik etmesin. Kalemine kuvvet. Allah istikamet nasip etsin.

 • Kenan
  12-09-2019

  Yüreğinize, emeğine, kalemine sağlık. Bir yiğit ancak bu kadar güzel anlatılırdı, Allah razı olsun. Rabbim sehitler kervanına bizleri de katar inşallah. Bahattin abiye Rabbimden rahmet diliyorum, selâm ve dua ile.

 • Mehmet
  12-09-2019

  Herkesin hayran olduğu ve övdügü dönemde bile Bahattin abi, FETÖ ve avanesi hakkında en doğru tespitleri yapmıştı. Kolejde yaşadığım durumları arkadaşlara anlattığımda çoğu inanmaz ve abarttığımı söylerken, Bahattin abi kendi yaşadıklarını ve 80 öncesini de anlatarak yapıyı çok iyi tahlil ederdi. Söylediklerinin hepsi fazlasıyla zaman içinde çıktı. Allah rahmet etsin.

 • Birsen
  12-09-2019

  Ağabey, Rabbim ömrünüzü bereketlendirsin. Sizi hep Bahaddin Yıldız ağabeyimizle bildik. Ne mutlu ki Bahaddin ağabeyimiz ardında sizin gibi vefalı bir kardeş bırakmış.

 • Adem Demir
  12-09-2019

  Abi Allah razı olsun. Rabbim seni ve senin gibi abilerimizi başımızdan eksik etmesin ve bizlere sizlerden istifade edebilmeyi nasip etsin. Rabbim Bahattin Abinin şehadetini kabul buyursun.

 • Feyzah
  10-08-2018

  Ne güzel anlattın Bahattin abimizi. Senden başka kim onu bu kadar güzel anlatabilir ki? Bu samimi ve içten ifadelerin için Allah razı olsun değerli abim. Bir çok insana dokunan siz abilerimiz var oldukça bizlerin sorumluğumuz artıyor. Kıymet bilmeli ve değer vermeli. İyi ki varsın Cemal Abi, Allah senden razı olsun.

 • Taner TEKİN
  12-07-2018

  Belki 100 kez Bahattin Yıldız ağabeyi siz ağabeylerimden dinledim, 100 den fazla okudum. Ancak biz gençlere öyle örnek bir hayat ki yüreğim her zamanki gibi yine en derinden titredi, yine onun kitaplarından ve genç kardeşlerimle kamplarda bağıra bağıra söylediğimiz ezgilerden bildiğim Hindikuş dağları gözlerimin önüne geldi. Sizin gibi değerli, sevilen ve bu örnekliğe, bu hayata şahit olan ağabeylerimiz kaleme aldıkça biz gençler yenilenecek ve yoldan ayrılmadan emin adımlarla devam edeceğiz inşaallah. Allah razı olsun Cemal Abi.

 • Tuncay
  05-07-2018

  Kıymetli Ağabeyim..Gönlüne ve kalemine sağlık. İslamın kendisine bakılarak nasıl yaşanması gerektiğinin öğrenilebileceği örneklerimizdendi Bahattin Ağabey..Hayatını şehadet bilinci üzere yaşadığını belirtmişsin ya abi, bizler de yetişebildiğimiz kısa zaman diliminde şahidiz buna..Şehid misal yaşamanın örnekliğini gösterdi bize..Örnek alabilirsek ne mutlu bizlere.."Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz"ün gerçekliğini de gördük onda..Rabbim mekanını Cennet kılsın, bizleri de hayr üzre daim eylesin..Öyle bir hayat bahşetsin ki ümmete örnek ve merhametine vesile olsun..Doğru yoldan ayırmasın bizleri, ayaklarımızı sabit kılsın Kendine cc varan yolda..Sizlerden de razı olsun Rabbim,bu güzel örnekliğinizi daim etsin..Selametle..

 • ENSAR NADİR KAYA
  05-07-2018

  Cemal abi, samimiyet ve muhabbet dilinizle Bahattin abiyi tanıtmanız ve hatırlatmanız için Allah razı olsun. Ortaokul ve lise döneminde Bahattin abinin kitaplarıyla büyüyen nacizane fakir olarak şimdi cihad ateşimizin korlanması için bu yazınızla tekrar okumak ve neslimize okutmak istiyorum inşallah.

 • Uğur
  05-07-2018

  Bahattin abinin hayatında ve yazdıklarında gördüklerimiz masal misali çok çok uzaklarda artık. Özlenen, imrenilen hayatlar... Ancak halen kanlı canlı bu duyduklarımızın ve okuduklarımızın gerçekliğini sonuna kadar hissettiren Cemal abi orada durmakta; bir diğer yitik hazinemiz. Hazinelerimiz ile olan birlikteliği masal boyutuna geçmeden yaşayalım. "Yazılanların, mücadelenin sonraki kuşaklara aktarılmasını önemserdi. Kaybolup gitmesine razı olmadığı gerçekleri, mücadelenin sürdürülmesi, yürünmüş yoların yok sayılmaması için yazdı. Yaşananlar yaşandığı yerde kalmasın, mücadelenin yol haritasını gelecek nesiller bilsin diye yazdı." biz de razı olmayalım.

 • HAKKI YILDIRIM
  05-07-2018

  Öncelikle Rabbim Bahattin abinin hayrını artırsın ve Cennette Peygamber Efendimizle beraber kılsın. Her ne kadar Bahattin abiyle birebir çok fazla beraber olamasak da abilerimizden dinlediklerimizle örnek şahsiyetini öğrendik. Cemal abi kaleme aldığın bu yazı ile Bahattin abinin örnekliğini bizlere tekrar tekrar hatırlattın. Uçak kazasını ilk duyduğumda Bahattin abinin sağ kurtulacağına dair büyük bir inancım vardı. Aslında Bahattin abi ölmemiş "şehit" olmuştu. Allah bizlere örnek şahsiyetleri örnek almayı ve hayır yolunda yürümeyi nasip etsin. Cemal abi Allah sizlerden razı olsun.

 • Cemil Celepci
  05-07-2018

  İMH webinde yayınlanan 20.yüzyıldaki hikayelerin sultanı olmaya aday gösterdiğim muhteşem bir hayat hikayesi: Mücahid ve muvahhid, inandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi şehid olan merhum Bahattin Yıldız ağabey hakkında vakıf insan Cemal Balıbey abimizin kaleme aldığı bu yazısı bence bütün okulların ilan duvarına asılarak genç neslimizin bu müstesna şahsiyetleri örnek almaları sağlanmalıdır.

 • Abdullah Özdemircan
  05-07-2018

  Bahattin abinin şehadetinin üzerinden 8 yıl geçmiş, yazıyı okurken Bahattin abili günlere tekrar tekrar döndüm, Cemal abimizin kalemine sağlık, Bahattin abiyi ne kadar da güzel anlatmış. Bahattin abinin vefatından sonra bende bir yazı kaleme almıştım, o yazıyı yazarken duyduğum Bahattin abinin vefatının verdiği tarifsiz üzüntüyü tekrar yaşadım bu yazıda. Çok özlemişiz vesselam..

 • Osman Tuna
  05-07-2018

  Ne güzel yazmış ve özetlemişsin Cemal Abi, yazıyı okurken sanki Bahattin Abi yanımdaymış, capcanlı bir haldeymiş gibi hissettim kendimi. Ben hayatımda Bahattin Abi kadar muhatabının kalbine dokunan, onu derinden etkileyen, konuşması ve hali ile karşısındakine huzur ve sekinet veren, azmi ve bitmek bilmeyen o yüce ideali ile kalbinizi tam onikiden vuran birisini tanımadım. Ne mutlu hayatı ve ölümü ile her zaman ve devirde öncülük edenlere.

 • Abdussamed Yaltagil
  04-07-2018

  Gecmis ve gelecek arasına köprü olabilecek değerlerimizi hayatında barındıran, örnek teşkil eden Bahattin YILDIZ gibi ağabeylerimizin hayat mücadeleleri bilme ve anlama açısından bu yazı cok anlamlı olmuş. Allah razı olsun cemal abi. Geçmişin hikmet dolu mücadelesi bugün biz genç kuşak için maalesef bir "Yitik" tir. Bu açıdan da Bahattin YILDIZ gibi ağabeylerimizin hayat hikayelerini bilmek ve öğrenmek içinde bulunduğumuz çağda çok önemli bir hikmettir. Allah razı olsun Cemal abi.

 • Muhammed Furkan Atasoy
  04-07-2018

  Cemal Balıbey ağabey heyecanın gayretin hiç eksimesin inşallah. Sizinle ilk karşılaştığımızda hisettirdiginiz o samimiyetinızi sıcak kanlılığınızı bu yazınızda da hisettirdiniz Allah razı olsun sizden, Bahattin abinin mücadelesini tanık olmanız ve benim gibi gençlerinde bu mücadeleye tanık olmamıza katkı sağladığıgız için teşekkür ederim. Her daim samimiyet ve gayret üzere olursunuz inşallah, dua eder dua bekleriz ağabey. Siz eğer başka bir yazı kalame alırsanız ben yine zevkle okuyacağım bilginize, Selamın aleyküm

 • Mustafa Akkaya
  04-07-2018

  Cemal abi gönlümüze dilimize tercüman oldun. Allah yolunda Allah için bereberaberliğimize hamdolsun. Güzel insanlar gördük. Gelecek yeni Engin yürekli müslümanların olacak inşaallah

 • Hamza Karaca
  04-07-2018

  Hindikuştur dağları, mücahittir adları Cihattır okulları, yıktılar tağutları O dağlarda, o dağlarda anlatırlar dünyaya Anlatırlar çağlarda, La İlahe İllallah

 • Fuat
  04-07-2018

  Günümüz gençlerinin belki de en çok ihtiyacı olan "hareket" bilinci ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi sanıyorum.O zamanları yaşamak nasip olmadı, okumak nasip oldu, okumamamıza vesile olanlardan Allah razı olsun...

 • Hayrullah
  04-07-2018

  Allah çocuklarımıza ve bizlere de Bahattin abi gibi karanlığı örten bir yol nasib etsen. Yazı çok etkileyici. Yüreğine ve kalemine sağlık Cemal ağabey. Devamını bekliyoruz inşallah.

 • Mustafa Doğan
  04-07-2018

  Rabbim hepimize böyle güzel bir ömür ve ölüm nasip etsin inşallah

 • Melih yetim
  04-07-2018

  İstanbul beyefendileri vardır ya hani işte o beyefendilerdendir sevgili cemal abi yazıyı heyecanla okumak için açtığımda ağlayarak sonunu getireceğimi bilmezdim hem bilsem sesli şekilde anneme okurmuydum hiç işte örnek bir şahşiyet ve onu en iyi tanıtan bir yazı Allah sizlerden razı olsun

 • Mehmet Yusuf Kaya
  04-07-2018

  Cemal ağabeyimizin bu yazısı aslında kendi kişiliğine ayna tutar nitelikte olmuş. Tanıyan herkesin bildiği , yaşadığımız çağda eşine az rastlanır bi samimiyeti olan, hayatını biz gençlere adamış Cemal ağabeyimizin ayakta alkışlanması gereken yazısı...Bahattin abimizin davasına olan adanmışlığını kendine has üslübuyla gözler önüne sererken kaleminin ne kadar güçlü olduğunu da bizlere gösteriyor.

 • Mustafa Bayrak
  04-07-2018

  Buğulu gözlerle okudum. Allah rahmet eylesin. Allah sizin gayretinizi bereketlendirsin, aziz kardeşim.

 • Hüseyin
  04-07-2018

  Acımızı, anılarımızı tazeledin Ağabey Eline diline sağlık Güzel insanlarla bizi tanıştıran, birlikte kılan, sevdiren Rabbimize hamdolsun

 • Hacı Ahmet
  04-07-2018

  Dilinize ve yüreğinize sağlık. Dostun değerini bilen insaları tanımak şereftir. Allah samimi ve düzgün insanlardan koparmasın.bu hikayeyi okumama vesile olduğunuz içinde Allah razı olsun Cemal ağbi.

 • Faruk Eşlik
  04-07-2018

  Allah razı olsun Cemal ağabey. Bir insan dostunu ancak bu kadar güzel anlatabilir. Onlar gittiler ve arkalarında birer muştu bıraktılar.

 • Ahmet Eser
  04-07-2018

  Öncelikle yıldız gibi bir şahsiyeti mümtaz bir üslupla kaleme alarak bizlere tanıttığın için sana müteşekkiriz Cemal Abi. Acizane kısa bir süre de olsa Özgün tekkede çorbayı ve bereketi yudumlamış ve bir kaç defa da olsa Bahattin Abimizin sohbetinde bulunabilmiştim. Buna rağmen okyanusun kenarında susuz kalmış bir gafil gibi niye daha çok dinlemedim, peşinden koşmadım diye bir pişmanlık yakar kavurur beni. Bahattin Abimizi geç keşfetmiş olsam da onun dava arkadaşlarından onu yeniden ve yine dinleyerek yolumuzu aydınlatabileceğimizi umarak dinlemeye çalışıyoruz. Anlama ve anlatma eylemine ara vermeden devam edebilmemiz gerektiğini belirterek hürmetlerimi sunuyor, tekrar teşekkür ediyorum. Allah (cc) her ikinizden de ebeden razı olsun.

 • Feridun
  04-07-2018

  Büyüklerimizin hepsinin anlatacak güzel bir hikayesi ve hikayeleri var. İnsanın anlatacak güzel hikayelerinin olması çok güzel. Zaten amaç bu dünyada hoş bir sada bırakabilmek değil midir? Bırakabilene,örnek olabilene,örnek olabilenlerden olabilene ne mutlu.

 • Şahin Pirdal
  04-07-2018

  Cemal abi; yüreğine, kalemine sağlık. Yazınız alıp götürüyor insanı. Allah razı olsun. Allah ayağımızı, hayatını kendi yoluna adamış dava adamları gibi, dininde sabit eylesin. Huzuruna ak bir yüzle çıkartsın

 • Fatih
  03-07-2018

  Rabbim rahmet eylesin siz değerli Cemal Balıbey ağabeyimize de Allah hayırlı uzun ömürler versin inşallah

 • Agsemi-kul
  03-07-2018

  Bahattin Abinin hayatı ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Kaleminize sağlık...

 • Daha Fazla Yorum