Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

Ayakkabılarımızdaki Parmak İzleri

Cemal BALIBEY

01-09-2019

Ayakkabılarımızdaki Parmak İzleri
Orman Fakültesinde okuduğumuz yıllardı. Sarıyer, Çayırbaşı, Bahçeköy, Tarabya ve İstinye'de pek çok esnaf abimizle tanışmıştık. Onlardan bazıları ile hala görüşürüm. Yaptığımız bazı buluşmalara onları da davet ederim. Hatta 2009 Ramazan ayında, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü misafirhanesinde Orman mühendisi arkadaşlarımız, öğrenciler ve onların da bulunduğu, adını "Vefa İftarı" koyduğumuz bir iftar düzenlemiştik. Adıyamanlı Hüseyin Altınsoy abi onlardan biriydi. Sarıyer'de mütevazı dükkanında ayakkabı tamirciliği yapıyordu.
 
O zamanlar sabahlara kadar uzayan gecelerde biriktirdiğimiz umutla dikenli yollara dalacak cesaretimiz vardı ama elimiz boş, cebimiz delik, ayakkabımız yırtıktı. Yıpranmış, eskimiş ayakkabılarımızı tamir için ona götürürdük. Darları genişletir, ayağımıza bol gelenleri küçültürdü. Yırtık yerlerini diker, topuk lastiklerini yeniler, altı delinmiş olanlara ise pençe yapar; adeta onlara can verirdi.
 
Teslim almaya gittiğimizde ise öğrenci olduğumuzdan çoğunlukla para da almazdı. Bir zamanlar arkadaşlarımızın ayakkabıları üzerinde yüce gönüllü Hüseyin abinin parmak izleri vardı. O ayakkabılar yok artık ama hayatlarına dokunulan onlarca gencin yüreğinden o günlerin izleri hiç silinmedi. O ve onun gibiler vefa ile anılmayı her daim hak ediyorlar. 
 
 
Bu Kurban bayramında Hüseyin abi beni aradı. Müsait bir vakitte ziyarete geleceğini söyledi. Birkaç gün sonra yayınevinin kapısındaydı. Artık yetmiş üç yaşına gelmiş, siyah sakalları bembeyaz olmuş, elinde baston, beli biraz eğilmiş... Fakat yüzünde tebessümü ve neşesi hala ilk tanıdığım yıllardaki gibi. Eski günlerden özlemle konuştuk. Şimdi Fransa'da olan oğlu Akif'ten, Sultanbeyli'de zabıta olan büyük oğlu Fatih'ten, evlenmiş iki kızından ve sekiz torunundan bahsetti. Gençliğinde İslami çalışmalarda bulunduğunu, siyasi mücadele içerisinde aktif yer aldığını, seçim zamanlarında afişler astığını anlattı; ayrıca önceki gün defnettiğimiz Şule Yüksel Şenler'in, o dönemde genç kızlar üzerindeki olumlu etkisinden bahisle hanımının da gençliğinde Şule Hanım'dan çok etkilendiğini söyledi. O günleri hatırlamanın şevkiyle eski ortak dostlarımızı telefonla aradık. Sonra Cuma namazını Fatih Camii'nde kıldık. Fatih'in türbesi önünde Birlikte fatihalar okuduk, Hüseyin abinin hatırası olsun diye bir de fotoğrafını çektim.
 
İyilik her kalbi açacak tek anahtardır.
Bütün elbiseleri yırtsak bize vefa elbisesi yeter!
 Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

 • Mehmet KUŞCU
  17-09-2019

  Cemal Abi Hüseyin ab iyi ve güzel hasletlerini hatırlattığınız için teşekkür ediyorum. Hüseyin abiyi, Rahmetli Cemal Abiyi, balıkcı teknesi olan Ali amcayı ve Sarïyerdeki öğrencilere yardımlarını hiç esirgemeyen abilerimizi unutmamız mümkün değildir. Onlar bizim için neredeyse sığınılacak bir liman gibiydiler. Bir avuçtuk fakat göklere sığmıyorduk. Onların desteği bizi her zaman motive etmiştir. Bir aile gibiydik. Her zaman hayırlara yad ediyorum. Rabbim onlardan ve bu yolda mucadele edenlerden razı olsun.

 • İsa Sertkaya
  17-09-2019

  Cemal Abi, Allah sizden de razı olsun, bu güzel hatıraları hatırlattığınız için. Tam zamanını ve detayı hatırlayamıyorum ama çok kereler ayakkabıcı Hüseyin abimize gidip, ayakkabımızın eskiyen kısımlarını tamir ettirirdik. Bir de bir boyardı ki, ayakkabılarımız pasparlak olurdu. Onunla daha sık görüşen arkadaşlarla gittiğimizde ise (muhtemelen Mehmet Kuşçu) detaylı sohbetlere dalarlardı.

 • Zeki
  16-09-2019

  İyi insanlar iyi ki var abi.. Bu güzel insanlarla uzun zaman sonra karşılaştığımızda gerçekten insan çok mutlu oluyor. Eskiden siz değerli abilerimiz için Ayakkabıcı Hüseyinler, bizler için de sizler.. Bizim için çok değerli insanlarsınız. Allah hepinizden razı olsun.

 • Ali
  16-09-2019

  Allah kalbinizden sevgiyi merhameti eksik etmesin.

 • İsmail TÜFEKÇİ
  16-09-2019

  Allahım, bu yüce gönüllü insanları hayatımızdan eksik etmesin... Hüseyin amca, Orman Fakültesindeki bizim “Cemal abimiz” üzerinde büyük ve derin izler, hoş anılar bıraktığı kesin... Öğrenciliğin en güzel taraflarından biri de, yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda “ne güzel günlerdi” diyebileceğimiz hoş anılarımızın ve güzel arkadaşlıklarımızın olması... Ne mutlu bizlere ki, Cemal abi’yi tanıdık ve onun mücadele dolu hayatında ki bir kesitin kıyısında, içinde bulunduk...

 • M.Sait YORULMAZ
  16-09-2019

  Cemal Abi Böyle güzel insanları hatırlamak ve hatirlatmak gerekir Belki yeni nesiller örnek alırlar. Teşekkür ederim.

 • Ahmedi Mahmut ERKAN
  12-09-2019

  Cemal Ağabey, hamdolsun ki bizler de benzer günler yaşadık. Orman Fakültesi benim için bir meslek değil, hayat okulunun başlangıcı oldu.Sağlam dostlukların devamlılığı özellikle gençler için, önlerini aydınlatan bir meşale olarak telakki edilmeli.

 • Şahin Pirdal
  10-09-2019

  Allah razı olsun hacı abimizden. Talebe dostu abilerin sayısını artırsın.

 • Abdülkadir CANDAR
  10-09-2019

  Kadirsinas ve yüreği güzel insanların sayısınin artması ,sağlam arkadaşlık ve kardeşlik bağı ne güzel bir birliktelik... geçmişte olsa yapılan iyiliklerle insanların anılmasi yuzde ve yurekte tebessümm...muhteşem bir olay Allah böyle abilerimizin sayısını arttirsn.selam ve dua ile insallah

 • Ahmet Eser
  10-09-2019

  Bir pazar sabahı, kahvaltı sonrasında bu yazıyı okuduğumda insan bu kadar güzel bir güne ancak böylesine iyilikle yoğrulmuş bir yaşanmışlıkla başlayabilir dedim.

 • Mustafa Balcı
  10-09-2019

  1985 sonu veya 86 başlarında Sarıgüzel caddesindeki bir evde kalmıştık, öncesinde Sarıyerdeki sizin (Orman Fakültesinde okuyanların kaldığı) eve gelmiştim, orada tanıdıydım Hüseyin abiyi. Bize bir video seyrettirmişti. Koskoca tüplü tv ile video cihazını öğrenci evinde bulduğu derme çatma bir zemin üzerine kurmuş, hepimizi karşısına oturtmuş ve çalıştırmıştı. O dönemde bir öğrenci evinde hem de Erbakan gibi ülkeyi yöneten rejimin düşman ilan ettiği birinin videosunu seyretmek hele bir bölük üniversite talebesine seyrettirmek ciddi suçtu. Kendi arabası mıydı, birinden ödünç mü almıştı bilmiyorum, bir arabayla ve büyük bir gizlilik içinde getirip kurmuş, sonra da toplayıp götürmüştü video+tvyi. Videoda merhum Hocamızın meşhur fileli TBMM konuşmasıydı. Hüseyin abi ne kadar severdi merhumu, Erbakan Hoca derken kendinden geçerdi! Hoca konuşurken videoyu durdurup bazı izahlarda bulunur, heyecanla bizi aydınlatırdı. Muhalefete kızar, Hocayı överdi. Samimiyetin, bağlılığın, fedakârlığın -o sırada yakalansa 8-10 aydan önce çıkamazdı içerden- canlı timsaliydi. Mübarek insanlardır, dünyayı omuzları üstünde taşırlar da belleri bükülmez. Allah sayılarını arttırsın, şu günlerde onlara çok muhtacız...

 • Laleli Laleli
  09-09-2019

  Fotoğrafı çekiyorsun da kendini esirgiyorsun. Hala aynı Cemal Balıbey. Tebrikler.

 • Mustafa Kara
  08-09-2019

  Cemal kardeşim ,Ne mubarek insanlarla hemhal olmuşuz,Allah bizi samimi ihlâslı iyilikte yarışan insanların arasına gondermiş.Duygulandim ,o günlere gittim,yeniden yaşadım ,yorumlariyla bazı arkadaşlar gözümde canlandi,aramızdan ayrilanlari rahmete intikal edenleri hatirladim,huzunlendim, maddi her şey hiçlige gidiyor,kalan hoş bir sada. Hayirli dostların olmasi en büyük zenginlik,hamdolsun, Allah bize o gunlerin bereketini yaşattı .Selam ve dua ile.

 • Hasan Bozan
  08-09-2019

  Ağabeyim Allah razı olsun. Hüseyin Abi Sarıyerdeki eve küçük oğlu veya iki küçük oğluyla gelir, hoş sohbetler ederdi. Rabbim sağlık afiyetler versin. Yazıyı kaleme aldığından, iyilikleri ,vefayı hatırlattığından Allah razı olsun. Şuan ne kadar vefasız olduğumu düşündüm. Allah şahsımı ve bütün müslümanları vefayı yaşayan kullarından eylesin

 • Betül
  08-09-2019

  Cemal abi kaleminize sağlık. Üniversite yıllarınızda yaşadığınız böyle samimi hatıralarınızı okumak gerçekten çok keyif verici☘

 • Abdurrahman Öztürk
  08-09-2019

  Cemal abi güzel yazın için teşekkür ediyorum. Allah senden razı olsun. Hayattaki örnek aldığım az ve öz insanların başında geliyorsun. Dua eder dua beklerim

 • Abdulvahap ÖZDEMİR
  08-09-2019

  Allah kendisinden razı olsun.Bizim üzerimizde emeği olmuştur.Bu şekilde de olsa hatırlattığın için Allah razı olsun.Selam ve saygılarımla.

 • Akif
  07-09-2019

  Ne kadar güzel insanlar var! Kaleminize sağlık Cemal Abi..

 • Ömer
  06-09-2019

  Cemal abi Allah razı olsun, yüreğine, kalemine sağlık. Rabbim onada sanada hayırlı, uzun ömürler versin inşaAllah.

 • Mehmet Biseli
  06-09-2019

  İmaj,karizma hepsi hikaye.İhlas,tevazu,kardeşlik hem yaşatıyor,hem yüceltiyor.

 • Mustafa Bayrak
  06-09-2019

  Hüseyin abimize ve Cemal kardeşimize selâm olsun. Dünyayı iyilikler güzelleştirecek.

 • Mesut Demir
  06-09-2019

  Allah Razı olsun abim Eline yüreğine sağlık

 • Metin Çolak
  06-09-2019

  Cemal abim, Allah senden razı olsun. Kim var?Birkaç guzel adam say deseler. Akif Babalı, Akif Emre, Bahattin Yıldız, Cemal Balibey ve birkac guzel adam daha.

 • Mehmet Özek
  06-09-2019

  Rabbim bir ömür boyu siz kullarını anlaşan, ülfet ve muhabbetle kaynaşan kulları zümresine katar inşallah.

 • Hayrullah
  06-09-2019

  Hay maşallah. Selam olsun Hüseyin abimize.

 • faruk eşlik
  05-09-2019

  Allah razı olsun. Emeğinize kaleminize sağlık ağabey. "İyilik her kalbi açacak tek anahtardır. Bütün elbiseleri yırtsak bize vefa elbisesi yeter!" Bunu hiç unutmayacağız.

 • Haktan ELBİR
  05-09-2019

  Ne mutlu bize ki, senin gibi geçmişle geleceğin bağlantısını kuran abilerimiz var Cemal abi ☺

 • Zeynep Çeçen
  05-09-2019

  Geçmişte hayatınıza dokunan birinin yıllar sonra bile hayatınızda olması çok hoş ve anlamlı bir olay.

 • Mehmet Ceren
  05-09-2019

  Soyadı ile müsemma, hakikaten altın bir soymuş. Sizin de ömrünün ilk baharı orman fakültesinden geçenlerin yüreklerine samimi dikişler attığınıza tarih-i alem şahittir

 • Ayşegül Eraslan
  05-09-2019

  Maşaallah Cemal abi.. Rabbim bizi de iyilerden, vefalılardan eylesin, öyleleriyle karşılaştırsın inşaallah. Vefa kelimesi sizin gibi abilerle temsil ediliyor.

 • Rüveyda Öztürk
  05-09-2019

  Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek.. Sermaye i ömrümüzü hayırda ve hayırlı insanlarla geçirmezsek büyük bir hüsran içre olacağız.. Allah sizler gibi hayırlı kişilerle hayırlı yerlerde ömür geçirmeyi ihsan etsin.

 • Eyüp
  04-09-2019

  Ne güzel anılar biriktirmişsiniz Cemal abi. Sen böyle anlatınca keşke sizin zamanınızda okumuş olsaydım diyorum, imreniyorum o zamanlara.

 • Sümeyye
  04-09-2019

  Bir de iyi insanlar için beyaz atlarına binip gitti derler :))

 • Abdurrahman Yahya Kaya
  03-09-2019

  Allah râzı olsun abi. Yüreğinize sağlık... Rabbimiz size sağlık afiyet versin. Bizlere de bâkî kalacak yaşanmışlıklar nasip eylesin inşallah...

 • Hasan Basri
  03-09-2019

  Cemal abi, Mehmet Güney abinin dediği, "yaşantısıyla örnek olacak adamlar" aradığımda seni görüyorum. Allah senden ve senin gibi abilerimizden razı olsun.

 • Bünyamin Nurkan
  02-09-2019

  Çok duygulandım Cemal abi. Almanyadaki arkadaşlarla da paylaşıyorum. Cemal abi, ne zaman senin yazılarını arkadaşlarla birlikte okusak hep siyah/beyaz olan hayatımıza renk katıyorsun. Yaşadıklarında ve yazdıklarında o kadar maneviyat var ki, her defasında çok duygulanıyoruz. Arkadaşlarımın çok selamı var sana..

 • Elif GÖR
  02-09-2019

  Yazıyı paylaşıyorum abi. Çok faideli olacağı kanaatindeyim. Zira insanların, özellikle gençlerimizin kalbe dokunmak nedir sorusu için cevap bulacakları bir yazı olmuş. Allah razı olsun.

 • Saliha Zeynep
  02-09-2019

  "Bütün elbiseleri yırtsak bize vefa elbisesi yeter!".... Kelimeler sizin kaleminizde hiç yorulmuyor ağabey, anlatmak istenilen hemen anlatılıyor. Anlamak isteyenede manası hemen akıyor. Kaleminize sağlık.

 • Kemal Kaya
  02-09-2019

  Rabbim samimiyetle kendi rızası için yapılan iyiliklerle nasıl da insanı yüceltiyor. Biz Hüseyin amcayı görünce "samimi kulluk yapan veli bir insan" geliyor aklımıza. Elimizden tutanların elini bırakmadan "Ya Rab sadece sana kulluk eder, sadece senden yardım isteriz" diye diye huzura çıkmayı Rabbim nasip etsin.

 • Mehmet çıra
  02-09-2019

  Maşaallah hacı amcaya, güzel anlamlı bir öykü olmuş. İnşaallah iman etmek böyle bir şey sanki. Biz de kendimizi o yılların içinde o ortamda hissettik, yüreğimiz birlikte attı.

 • Elife MENGİLLİ
  01-09-2019

  Gönlü zengin yüreği güzel insanlar iyi ki var. Allah merhametli yüreği güzel ve vefalı insanlarla karşılaştırsın.

 • Ayfer ŞAHAN
  01-09-2019

  Hüseyin amcayı anlatınca benim de Kyk yurdunda kalırken mahallede caminin yanında bir ayakkabıcı Osman amca vardı, aklıma o geldi. Ayakkabımız yırtılınca ona tamire götürdüğümüzde, öğrencisiniz deyip para almazdı. Sadece "Elinize mesleğinizi alın, güzel insanlar olun kızım, bu bana yeter" derdi.

 • Sümeyye BOYALI
  01-09-2019

  Rabbim hepimizi böyle iyi, gönlü bol insanlarla ve sizin gibi yıllar geçse de unutmayan vefalı insanlarla karşılaştırsın inşallah.

 • Halil Kendir
  01-09-2019

  Cemal abi Allah razı olsun. Artık bu yazıları "yayımlanmış bir kitaptan" okumayı iştiyakla beklediğimi bir kere daha ifade etmek istiyorum.

 • İbrahim
  01-09-2019

  Allah vefa elbisemizi yenilesin, güzelleştirsin eskitmesin.

 • Salih Güzel
  01-09-2019

  Cemal abi yine güzel bir hatıra ile gönlümüzü hoş ettiniz.. Allah sizden ve tüm kardeşlerimizden razı olsun.. Bir yandan koca bir ömür, Bir yandan daha dün gibi.. Ayakkabıcı Hüseyin abimiz hepimizde emeği olan, işiyle ve tebessümüyle yüreğimize dokunan, bütün ihlas ve samimiyetiyle kalbi Allah rızası için çarpan, günümüzün yaşayan bir dervişi olarak önümüzde duruyor. İyi ki o günleri yaşamak nasip olmuş.. Bir ömür boyu dua isteyeceğimiz dünya ve ahiret kardeşlerimizle yaşananları yadetmek ne güzel. Ne de olsa fahri ormancıyız! Selam ve saygılarımla.

 • Miraç Kılıç
  01-09-2019

  Okuyunca çok duygulandım. Allah böyle güzel vefalı insanlarla karşılaştırsın bizi her daim.

 • Furkan Bozdağ
  01-09-2019

  İyi ki böyle güzel insanlar var ki dünyamız yaşanacak bir yer oluyor. Rabbim bizlere de böyle vefalı dostluklar nasip etsin

 • İBRAHİM KAYA
  01-09-2019

  Samimi dokunuşlar yürekleri sarar ve bir ömür hatır bırakır. Vefa elbisesi ilmek ilmek işlenerek yüreklerde bir muştu oluşturur.

 • Daha Fazla Yorum