Sosyal Ağ

 

Günün Fotoğrafı

ETKİNLİK TAKVİMİ

Beni Haberdar Et!

Yazarlar

Alıntı Yazılar

Medeniyet TV

GENÇ HAREKET

Yeni Anket

İnsanın sonu

imh.org

26-08-2015

İnsanın sonu
Bir insan düşünelim. Trafikte emniyet şeridini kullanıyor, riskli sollamalar (makas) yapıyor, birçok canın hayatını tehlikeye atıyor, insanları korkutuyor. Bütün bunları yaparken hem kul hakkına giriyor, hem ağır sözlere maruz kalıyor. Nihayetinde evine / emeline erken ulaşıyor. Şimdi biz bunu başarı olarak görebilir miyiz? Haksızlık yapmışsın, kuralları çiğnemişsin, korku salmışsın ve birçok insanın ahını almışsın.

Günümüzün başarıları, çoğunlukla, işte bu şoförün / insanın yaptığına benziyor.
Neredeyse hepimiz başarıyı tek şık olarak görüyoruz. Bu şekilde şartlanıyoruz. Başarısızlığı yüz kızartıcı bir suçmuş gibi kabul ediyoruz. Bir kusur. Adeta dünyanın sonu. Oysa dünyanın sonu yoktur, insanın sonu vardır. Belki de bundan dolayı, 'kanaat en büyük hazinedir' denilmiştir.

Başarıya şartlandığımız vakit; nasip, kısmet, intihan, kader gibi manevi güzellikler devre dışı kalıyor. Elbette inanmak başarmanın yarısıdır. Pekala, diğer yarısı da başarısızlık olabilir. Kısmet değilmiş. Nasibimizde yokmuş. Kader.
Nasıl kâr ile zarar, neşe ile keder beraber geziyorsa; iyinin yanısıra kötü, aydınlıkla beraber karanlık varsa, başarı ve başarısızlık da öyledir. Olur veya olmaz.

Şöyle ki: Paramızı kâr-zarar ilkesiyle çalışan bir kuruma teslim ediyoruz. Kâr payı alırken iyidir, hoştur. Zarara ise pek fazla insanın razı olacağını sanmıyorum. Olaylar çıkar. Şube önlerinde eylemler olur.
İnanıyorsak, teslim olmuşsak, başarı da ondandır, başarısızlık da. Olanda hayır vardır. Ne güzel.
İnanıyorsak, yetinmeyi de bilmeliyiz. Yetinmek, yani iyiliği bilmek ve bildirmek.
***
Başarıya şartlanmak, insana mahsus birçok güzelliği, inceliği zedeliyor. Acımasızlığa, kıskançlığa, sevgi ve saygısızlığa kapı aralıyor. İnsanları rakamlara, sırt numarasına indirgiyor.
Bu anlayışla büyüyen / yaşayan birine, önündekini geçmek de yetmiyor. İlla devirmek. Başkalarının yaşamasına müsaade etmemek. Aynı kulvarda / meslekte bulunan her insanı açık bir hedef, yok edilmesi gereken bir tehdit olarak görmek.
İşin sonunda varılan yer: Bükemediğimiz bileği tebrik etmek yerine, ısırmak. O bileğin sahibine türlü eziyetler yapmak.
İşin sonunda varılan yer: İnsanların nasibi kıskanmak, sonrasında haset etmek. Haset, kötülüğü, düşmanlığı da beraberinde getirir.

İşin sonunda varılan yer: Başkasının hakkına girmek ve almak. Evine, bahçesine girer gibi. 'Bana kul hakkıyla gelmeyiniz' diyen kim?

Evet, adalet yok, merhamet yok, dürüstlük ve nezaket yok, fakat başarılı. Zirvede. Bu bizim bir işimize yarar mı? Yarıyor mu? Huzurlu muyuz?
Havalanan her şey konmak zorundadır. Kuş veya uçak. Doğan ölür, yapılan yıkılır. Bunları unutmayalım.
Burada, şunu da söylememiz gerekmektedir: Ağlayan varsa, ağlatan da vardır. Ağlayanla ilgileniyor, fakat ağlatana dönüp bakmıyoruz. Ona bir şey demiyor yahut diyemiyoruz.
***
Edebiyat, siyaset, ticaret. İnsan, her yerde aynı insan. Önceden pek böyle düşünmezdim. Şimdi ve maalesef…
Ahlaklı kalkınmadan bahsediyor, fakat ahlaklı başarıdan pek bahsetmiyoruz. Çalışacak, çabalayacak, gerisini Allah'ın takdirine bırakacağız. Sonuca razı olacağız. Arzu etmediğimiz bir sonuç çıktığı vakit, başkalarının emeğiyle, ekmeğiyle, nasibiyle, izzetiyle oynamayacağız.

Bazen ne kadar çalışırsan çalış, olmaz. Bazen de kendiliğinden gelir, olur. Nasip.
Mustafa Kutlu hocamızla yaptığımız sohbetlerden birinde, şiir için, “Sevgili İbrahim, nihayetinde bu iş nasip meselesidir” demişti.
Hiç unutmadım.
Kutlu hocamızın bu sözünü ne zaman hatırlasam, beraberinde, Nurettin Topçu'yu da anıyorum. Şu sözüyle birlikte: “Alemde ahlaktan daha güzel, daha gerçek bir şey yoktur.” Nasiple ahlakın ne ilgisi olabilir, demeyelim. Mehmet Akif'ten Sezai Karakoç ve Hasan Aycın'a kadar bazı kıymetlere bakalım yeter. Olduğunu anlarız.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorum Yaz


E-posta :


saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!